Mezoterapia Igłowa: Co to Jest, Efekty, Opinie i Cena

zjęcie od pasa w górę właścicielki salonu kosmetycznego Health and beauty w Krakowie Kamili Pieczyrak
Kamila Pieczyrak
15 kwi 2023 9 min
kreskówka pokazująca kosmetologa wstrzykującego preparat w trakcie mezoterapi igłowej

Mezoterapia igłowa to innowacyjna metoda stosowana w medycynie estetycznej, która polega na wprowadzaniu substancji aktywnych bezpośrednio do skóry za pomocą cienkich igieł. Technika ta pozwala na skoncentrowanie substancji aktywnych w miejscach, gdzie są one najbardziej potrzebne, zwiększając efektywność zabiegu i minimalizując ryzyko działań niepożądanych.

Początki mezoterapii sięgają lat 50. XX wieku, kiedy to francuski lekarz Michel Pistor wprowadził tę metodę do praktyki medycznej. Od tamtej pory mezoterapia zyskała na popularności na całym świecie, a jej zastosowania znacznie się poszerzyły. Obecnie mezoterapia igłowa jest stosowana nie tylko w celu poprawy wyglądu skóry, ale także w zwalczaniu różnych schorzeń oraz do redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej.

Cele i zastosowania mezoterapii igłowej:

 1. Poprawa wyglądu skóry: mezoterapia igłowa może być stosowana do rewitalizacji, nawilżania oraz ujędrniania skóry twarzy, szyi, dłoni czy dekoltu.

 2. Redukcja cellulitu i tkanki tłuszczowej: dzięki wprowadzaniu substancji rozkładających tłuszcz bezpośrednio w miejsce problematyczne, mezoterapia igłowa pozwala na skuteczne modelowanie sylwetki.

 3. Hamowanie wypadania włosów: mezoterapia igłowa skóry głowy może wspomóc regenerację mieszka włosowego i przeciwdziałać wypadaniu włosów.

 4. Redukcja blizn i przebarwień: mezoterapia igłowa może przyczynić się do regeneracji skóry i redukcji blizn oraz przebarwień.

 5. Terapia przeciwzmarszczkowa: mezoterapia igłowa pozwala na wypełnienie zmarszczek i poprawę elastyczności skóry.

Wraz z coraz szerszym zastosowaniem tej metody, rośnie również liczba osób zainteresowanych mezoterapią igłową. Jednak aby uzyskać najlepsze efekty i uniknąć potencjalnych komplikacji, ważne jest wybranie odpowiedniego specjalisty oraz dostosowanie rodzaju zabiegu do indywidualnych potrzeb. W poniższym opracowaniu przedstawimy wszystkie kluczowe informacje na temat mezoterapii igłowej, jej efektów, opinii na jej temat, a także zasięgniemy informacji na temat cen różnych zabiegów związanych z tą metodą.

Co to jest mezoterapia igłowa?

Mezoterapia igłowa to mało inwazyjny zabieg, polegający na wprowadzeniu do skóry specjalnych substancji aktywnych, które poprawiają jej wygląd i kondycję. Substancje te mogą obejmować witaminy, minerały, aminokwasy, kwas hialuronowy czy peptydy. Stosuje się je w celu przeciwdziałania starzeniu się skóry, redukcji zmarszczek, leczenia blizn czy wspomagania wzrostu włosów.

Mezoterapia igłowa bazuje na technice iniekcji, polegającej na wprowadzeniu substancji za pomocą cienkich igieł o różnych długościach, w zależności od obszaru i celu zabiegu. Dzięki temu substancje aktywne docierają do tzw. warstwy śródskórnej (mezodermy), gdzie wywierają bezpośredni wpływ na komórki skóry i tkanki podskórne.

Zabieg jest wykonywany przez doświadczonego specjalistę, który dobiera odpowiedni koktajl substancji aktywnych w zależności od potrzeb oraz obszaru, na którym będzie przeprowadzany zabieg. W wyniku tej terapii następuje stymulacja procesów regeneracyjnych w skórze, co przekłada się na jej odmłodzenie, wygładzenie oraz poprawę ogólnej kondycji.

Mezoterapia igłowa może być stosowana na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach, brzuchu, udach czy skórze głowy. Ze względu na szeroki wachlarz możliwości zastosowania, jest to jedna z najbardziej popularnych metod w medycynie estetycznej, ceniona za swoją skuteczność, minimalną inwazyjność i krótki czas rekonwalescencji.

Jak wygląda zabieg mezoterapii igłowej?

Zabieg mezoterapii igłowej może się nieco różnić w zależności od miejsca przeprowadzania oraz celu terapii, ale ogólna procedura jest zbliżona dla wszystkich przypadków. Oto krok po kroku, jak przebiega zabieg mezoterapii igłowej:

 1. Konsultacja: Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja ze specjalistą medycyny estetycznej, który oceni stan skóry, ustali cele terapii oraz omówi przeciwwskazania i potencjalne efekty uboczne.

 2. Przygotowanie skóry: Przed rozpoczęciem zabiegu skóra jest dokładnie oczyszczana, a następnie nałożony jest peeling chemiczny lub mechaniczny, który ma na celu usunięcie martwego naskórka i ułatwienie wprowadzenia substancji aktywnych.

 3. Znieczulenie: W zależności od obszaru poddawanego zabiegowi oraz indywidualnej wrażliwości na ból, może być zastosowane znieczulenie miejscowe w postaci kremu lub żelu. Pozwala to na zminimalizowanie dyskomfortu podczas iniekcji.

 4. Wprowadzenie substancji aktywnych: Specjalista dobiera odpowiedni koktajl substancji aktywnych, który może zawierać witaminy, minerały, aminokwasy, kwas hialuronowy czy peptydy, a następnie, za pomocą cienkich igieł, wprowadza je do warstwy śródskórnej (mezodermy). Technika ta polega na wykonaniu szeregu drobnych iniekcji w różnych miejscach na obszarze poddanym zabiegowi.

 5. Masaż i nałożenie preparatu końcowego: Po wykonaniu iniekcji, skóra jest masowana w celu równomiernego rozprowadzenia substancji aktywnych. Następnie na skórę nałożony jest preparat końcowy, który może być kremem nawilżającym, kojącym lub przeciwbakteryjnym, w zależności od indywidualnych potrzeb.

 6. Czas rekonwalescencji: Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i podrażniona, ale zwykle efekty uboczne ustępują w ciągu kilku godzin do kilku dni. W czasie rekonwalescencji zaleca się stosowanie kremów z filtrem UV, unikanie intensywnego wysiłku fizycznego oraz sauny i solarium.

 7. Kolejne zabiegi: Aby osiągnąć optymalne efekty mezoterapii igłowej, zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów. Liczba sesji zależy od stanu skóry oraz celów terapii i zwykle wynosi od 3 do 8 zabiegów. Następne zabiegi są wykonywane w odstępach czasowych od 2 do 4 tygodni, w zależności od rekomendacji specjalisty. Aby utrzymać osiągnięte efekty, warto powtarzać zabiegi co kilka miesięcy.

Mezoterapia igłowa

Czas trwania zabiegu

Czas trwania zabiegu mezoterapii igłowej zależy od obszaru, na którym jest wykonywany, oraz ilości aplikowanych substancji. Zabieg na twarz trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut, natomiast na większe partie ciała, takie jak uda czy brzuch, może trwać nawet do 90 minut. Po zabiegu klient może wrócić do swojej codziennej aktywności, choć przez kilka dni może odczuwać lekkie zaczerwienienie i obrzęk na miejscu wkłucia.

Przeciwwskazania do zabiegu

Mimo że mezoterapia igłowa jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, istnieje kilka przeciwwskazań, które należy uwzględnić przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu zabiegu. Do przeciwwskazań należą między innymi:

 • ciąża i karmienie piersią,

 • aktywne infekcje skórne lub zapalenia,

 • choroby autoimmunologiczne,

 • zaburzenia krzepliwości krwi,

 • uczulenie na składniki koktajlu używanego w zabiegu,

 • stosowanie niektórych leków, które mogą wpływać na proces gojenia.

Przed przystąpieniem do zabiegu mezoterapii igłowej warto skonsultować się z kosmetologiem, aby upewnić się, że jest to odpowiedni zabieg dla naszego typu skóry i że nie ma żadnych przeciwwskazań. W przypadku wątpliwości kosmetolog może zalecić inny rodzaj mezoterapii, np. mikroigłową.

Salon kosmetyczny kraków banner

Efekty zabiegu mezoterapii igłowej

Mezoterapia igłowa to zabieg, który przynosi wiele korzyści dla skóry. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowo efekty, jakie można uzyskać po serii zabiegów mezoterapii igłowej:

 1. Intensywne nawilżenie skóry - dzięki wprowadzanym substancjom aktywnym, takim jak kwas hialuronowy, skóra staje się głęboko nawilżona, co przekłada się na jej lepszy wygląd i zdrowszy koloryt.

 2. Poprawa jędrności i elastyczności - substancje aktywne zawarte w koktajlach mezoterapeutycznych stymulują produkcję kolagenu i elastyny, co przyczynia się do zwiększenia jędrności oraz elastyczności skóry.

 3. Wygładzenie zmarszczek i linii mimicznych - mezoterapia igłowa działa na zmarszczki i linie mimiczne, wygładzając je oraz sprawiając, że skóra wygląda młodziej.

 4. Redukcja przebarwień i wyrównanie kolorytu skóry - niektóre substancje aktywne używane w mezoterapii igłowej mają właściwości rozjaśniające i rozpuszczające melaninę, co przyczynia się do redukcji przebarwień oraz wyrównania kolorytu skóry.

 5. Poprawa ogólnej kondycji skóry - dzięki odżywianiu, nawilżaniu i regeneracji skóry, mezoterapia igłowa przyczynia się do poprawy jej ogólnej kondycji, sprawiając, że staje się zdrowsza, promienna i pełna blasku.

 6. Redukcja cellulitu i ujędrnienie skóry - mezoterapia igłowa może być również stosowana na ciele w celu redukcji cellulitu i ujędrnienia skóry, szczególnie na udach, pośladkach, ramionach czy brzuchu.

 7. Wspomaganie leczenia trądziku i blizn potrądzikowych - dzięki działaniu przeciwzapalnemu, przeciwbakteryjnemu i regenerującemu substancji zawartych w koktajlach mezoterapeutycznych, zabieg może wspomagać leczenie trądziku oraz redukcję blizn potrądzikowych.

 8. Wspomaganie wzrostu włosów - mezoterapia igłowa skóry głowy, z zastosowaniem odpowiednich substancji, może pobudzać wzrost włosów oraz zapobiegać ich wypadaniu.

Warto pamiętać, że aby osiągnąć optymalne efekty, zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów mezoterapii igłowej oraz regularne powtarzanie zabiegu w celu utrzymania efektów

Przed i po mezoterapii igłowej

Po zabiegu mezoterapii igłowej można zaobserwować natychmiastową poprawę wyglądu skóry – jest ona bardziej napięta, jędrna i nawilżona. Pełne efekty zabiegu są widoczne po kilku dniach i utrzymują się nawet do kilku miesięcy. Aby utrzymać efekty, zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów oraz regularne powtarzanie mezoterapii igłowej co kilka miesięcy.

Mezoterapia igłowa pod oczy efekt przed i po

Utrzymanie efektów mezoterapii igłowej

Aby utrzymać efekty mezoterapii igłowej jak najdłużej, warto wprowadzić pewne zmiany w codziennej pielęgnacji skóry. Należy pamiętać o odpowiednim nawilżaniu, ochronie przed promieniowaniem UV oraz stosowaniu kosmetyków dostosowanych do indywidualnych potrzeb skóry. W przypadku niektórych problemów skórnych, jak np. cellulit, warto połączyć zabiegi mezoterapii igłowej z innymi metodami, takimi jak masaż czy zdrowa dieta.

Cena zabiegu mezoterapii

Cena zabiegu mezoterapii igłowej zależy od wielu czynników, takich jak:

 • rodzaj używanych substancji aktywnych,

 • renoma kliniki,

 • ilość zabiegów.

Średnia cena jednego zabiegu mezoterapii igłowej może oscylować w granicach 300-800 zł, jednak warto zwrócić uwagę na pakiety obejmujące kilka zabiegów, które często są tańsze.

Poniżej cennik na Kwiecień 2023 w naszym salonie kosmetycznym Health & beauty w Krakowie.

Usługa

Cena

Pod oczy

DIVES MED - Eyelines

180 zł

Dermaheal Eyebag Solution

300 zł

Dermaheal Dark Circle Solution

300 zł

Twarz lub szyja lub dekolt

Acneout

330 zł

Pink Age

350 zł

DIVES MED Skinrepair

350 zł

DIVES MED BTX

370 zł

NCTF 135HA

370 zł

Aquashine

450 zł

Aquashine PTx

500 zł

Neauvia Hydro Deluxe

500 zł

Skóra głowy

300 zł

Usuwanie rozstępów

250 zł+

Opinie o mezoterapii igłowej

Mezoterapia igłowa cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Zabieg jest chwalony za swoją skuteczność, szybkie efekty oraz minimalną inwazyjność. Klienci doceniają również możliwość skupienia się na konkretnych problemach skórnych oraz indywidualne dobranie substancji aktywnych do potrzeb każdej osoby.

Mezoterapia igłowa a inne metody poprawy wyglądu skóry

W dzisiejszych czasach istnieje wiele różnych metod poprawy wyglądu i kondycji skóry. Mezoterapia igłowa jest jednym z popularnych zabiegów, ale warto przyjrzeć się także innym technikom, takim jak stymulatory tkankowe, mezoterapia mikroigłowa, karboksyterapia czy peelingi chemiczne. Porównanie tych metod pomoże wybrać najlepszą opcję dla indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Stymulatory tkankowe

Stymulatory tkankowe to preparaty, które stymulują naturalne procesy regeneracji i produkcję kolagenu w skórze. Zabiegi z użyciem stymulatorów mają na celu poprawę jędrności i elastyczności skóry, redukcję zmarszczek oraz modelowanie owalu twarzy. W porównaniu z mezoterapią igłową, stymulatory działają głębiej i dają bardziej długotrwałe efekty, jednak są droższe.

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa (Dermapen) to technika, która polega na wykorzystaniu mikroigieł w celu stworzenia mikrouszkodzeń w skórze, co prowadzi do stymulacji procesów regeneracyjnych. Zabieg może być wykonywany za pomocą dermapena. W porównaniu z mezoterapią igłową, mezoterapia mikroigłowa jest mniej inwazyjna i przynosi szybsze efekty, jednak nie pozwala na tak precyzyjne dostarczenie substancji aktywnych do skóry.

Karboksyterapia

Karboksyterapia to metoda polegająca na podskórnym podawaniu dwutlenku węgla (CO2) w celu stymulacji procesów regeneracyjnych i poprawy mikrokrążenia. Zabieg przynosi korzyści takie jak redukcja cellulitu, poprawa elastyczności skóry czy leczenie rozstępów. W porównaniu z mezoterapią igłową, karboksyterapia działa głównie na tkankę tłuszczową i nie wprowadza substancji aktywnych, co sprawia, że efekty mogą być mniej widoczne.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne to zabiegi, które polegają na aplikacji na skórę substancji chemicznych, takich jak kwasy AHA, BHA czy TCA, w celu złuszczenia naskórka i stymulacji procesów regeneracyjnych. Peelingi przynoszą efekty takie jak wygładzenie, rozjaśnienie oraz nawilżenie skóry. W porównaniu z mezoteraniem igłowym, peelingi chemiczne działają powierzchniowo i nie wprowadzają substancji aktywnych w głąb skóry. Efekty są szybkie, ale mogą być krótkotrwałe, a zabieg może być mniej skuteczny w przypadku głębokich zmarszczek czy przebarwień.

Każda z wymienionych technik ma swoje zalety i wady, a wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz stanu skóry. Warto skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie medycyny estetycznej przed podjęciem decyzji o zabiegu, aby uzyskać profesjonalną ocenę stanu skóry i rekomendację najlepszych dostępnych opcji.

Podsumowanie

Mezoterapia igłowa to nowoczesna, skuteczna i mało inwazyjna metoda poprawy wyglądu i kondycji skóry, polegająca na wprowadzaniu substancji aktywnych bezpośrednio w skórę za pomocą cienkich igieł. Dzięki indywidualnemu podejściu do potrzeb oraz szerokiemu wachlarzowi zastosowań, takich jak redukcja zmarszczek, linii mimicznych, przebarwień czy cellulitu, zabiegi mezoterapii igłowej przynoszą zadowalające rezultaty.

Kluczowe jest jednak wybranie odpowiedniego specjalisty oraz kliniki, które zapewnią bezpieczeństwo i skuteczność przeprowadzenia zabiegu. Warto szukać renomowanych klinik i doświadczonych kosmetologów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz korzystają z nowoczesnych i bezpiecznych narzędzi.

Odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegu mezoterapii igłowej jest równie ważna, co sam zabieg. Należy dbać o nawilżenie skóry, stosować kosmetyki dostosowane do indywidualnych potrzeb oraz chronić skórę przed słońcem. W przypadku niektórych problemów skórnych, konieczne może być powtarzanie zabiegów, aby utrzymać osiągnięte efekty na dłuższy czas.

Mezoterapia igłowa stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób pragnących poprawić wygląd swojej skóry, jednak warto pamiętać o konieczności przeprowadzenia konsultacji z specjalistą, aby omówić swój stan zdrowia oraz oczekiwania. Tylko wtedy zabiegi mezoterapii igłowej przyniosą oczekiwane rezultaty, zadowolenie i większą pewność siebie.

Warto również zwrócić uwagę na przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej, takie jak alergie na używane substancje, ciąża, karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne czy aktywne infekcje skórne. Konsultacja z kosmetologiem przed zabiegiem pozwoli na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań oraz zapewni bezpieczeństwo.

Serdecznie zapraszam do naszego salonu kosmetycznego Health & beauty w Krakowie na zabiegi mezoterapii igłowej w Krakowie oraz na inne zabiegi na twarz.

zjęcie od pasa w górę właścicielki salonu kosmetycznego Health and beauty w Krakowie Kamili Pieczyrak

Kamila Pieczyrak

Kosmetolog / Podolog

Jako magister kosmetologii z 8-letnim doświadczeniem i ukończonymi studiami podyplomowymi z podologii, stawiam przede wszystkim na bezpieczeństwo i jakość świadczonych zabiegów. Moje głębokie zaangażowanie w branżę kosmetyczną i podologiczną przejawia się w ciągłym doskonaleniu umiejętności oraz dbałości o indywidualne podejście do każdego klienta.

Powrót na bloga