Co to Jest Cellulit oraz w Jaki Sposób się go Pozbyć?

zjęcie od pasa w górę właścicielki salonu kosmetycznego Health and beauty w Krakowie Kamili Pieczyrak
Kamila Pieczyrak
29 sty 2024 8 min
cialo kobiety bez cellulitu

Najważniejsze wnioski

Kluczowe Punkty

Opis

Co to jest cellulit

Nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, prowadzące do zmian w tkance podskórnej, znane jako "skórka pomarańczowa".

Typy cellulitu

Cellulit tłuszczowy i wodny, zależny od przyczyn i charakterystyki zmian skórnych.

Przyczyny cellulitu

Genetyka, styl życia, dieta, brak aktywności fizycznej i zaburzenia hormonalne.

Etapy rozwoju cellulitu

Różne stopnie zaawansowania, od ledwo widocznych zmian do wyraźnych nierówności i grudek.

Metody redukcji cellulitu

Dieta, ćwiczenia fizyczne, zabiegi kosmetyczne i medycyna estetyczna.

Zabiegi antycellulitowe

Endermologia, Kriolipoliza, Onda, Lipoliza iniekcyjna, Karboksyterapia.

Utrzymanie efektów

Porady dotyczące diety, aktywności i pielęgnacji ciała, by zapobiec powrotowi cellulitu.

Cellulit, znany również jako "skórka pomarańczowa", to problem, który nie wybiera - dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wiele osób na całym świecie zmaga się z tym defektem estetycznym, który manifestuje się przez nierówności i zagłębienia na skórze, najczęściej na udach, pośladkach, czy brzuchu.

Dlaczego cellulit jest tak powszechny?

 • Wpływ genów: Genetyka odgrywa ważną rolę w predyspozycjach do cellulitu.

 • Styl życia: Siedzący tryb życia i dieta bogata w niezdrowe tłuszcze przyczyniają się do jego powstawania.

 • Hormony: Zmiany hormonalne, szczególnie u kobiet, mogą sprzyjać jego rozwojowi.

W tym artykule przyjrzymy się najskuteczniejszym metodom walki z cellulitem. Zastanowimy się, czy istnieje magiczny sposób na jego całkowite wyeliminowanie i co naprawdę działa. Zapraszamy do lektury pełnej praktycznych wskazówek i profesjonalnych porad, która pomoże Ci zrozumieć i skutecznie walczyć z cellulitem.

Co to jest cellulit?

Definicja Cellulitu i Jego Wpływ na Wygląd Skóry

Cellulit, często określany jako skórka pomarańczowa, jest nieestetycznym problemem skórnym, który polega na nierównomiernym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej pod skórą. Powoduje to powstawanie charakterystycznych wypukłości i wgłębień, które sprawiają, że skóra traci swoją gładkość i elastyczność. Cellulit może pojawić się w różnych częściach ciała, ale najczęściej dotyka ud, pośladków i brzucha.

Rodzaje Cellulitu: Tłuszczowy i Wodny

 • Cellulit Tłuszczowy: Jest wynikiem nagromadzenia tkanki tłuszczowej. Najczęściej pojawia się u osób z nadwagą, ale może dotknąć również osób szczupłych. Charakteryzuje się miękką, falującą strukturą skóry.

 • Cellulit Wodny: Powstaje na skutek złego krążenia krwi i limfy, co prowadzi do zatrzymywania wody w tkankach. Skóra w miejscach dotkniętych cellulitem wodnym może być napięta i bolesna przy dotyku.

Jakie są przyczyny powstawania cellulitu?

Główne Przyczyny Cellulitu: Genetyka i Styl Życia

 1. Genetyka: Niektóre osoby są bardziej genetycznie predysponowane do rozwoju cellulitu. Jeśli w Twojej rodzinie cellulit jest powszechny, istnieje większe ryzyko, że również będziesz z nim walczyć.

 2. Styl życia: Siedzący tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej i niezdrowa dieta bogata w tłuszcze i cukry mogą znacznie przyczynić się do rozwoju cellulitu. Palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu również mogą pogorszyć problem.

kobieta majaca niezdrowa diete i brak cwiczen co moze doprowadzic do cellulitu

Zrozumienie tych przyczyn jest kluczowe w walce z cellulitem, ponieważ pozwala na podejmowanie skutecznych działań profilaktycznych i leczniczych.

Etapy Rozwoju Cellulitu

Rozwój cellulitu można podzielić na różne etapy, z których każdy ma swoją charakterystyczną cechę. Zrozumienie tych etapów pozwala lepiej dostosować metody walki z cellulitem.

 1. Początkowy Etap (Stopień 1)

  • W tym stadium cellulit jest trudno dostrzegalny. Może być widoczny tylko podczas ściśnięcia skóry, co ujawnia drobne grudki.

  • Charakterystyka: Skóra wydaje się prawie normalna, gdy nie jest ściśnięta.

 2. Średnio Zaawansowany (Stopień 2)

  • Cellulit staje się bardziej widoczny. Może nie być zauważalny podczas leżenia, ale w pozycji stojącej skóra traci elastyczność.

  • Charakterystyka: Widoczne zmiany w strukturze skóry przypominające skórkę pomarańczową, szczególnie przy ściskaniu skóry.

 3. Zaawansowany (Stopień 3)

  • Cellulit jest wyraźnie widoczny bez konieczności ściskania skóry. Adipocyty są bardziej widoczne, a skóra staje się coraz bardziej nierówna.

  • Charakterystyka: Pofałdowana i blada skóra, widoczne grudki i wgłębienia zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej.

 4. Bardzo Zaawansowany (Stopień 4)

  • Cellulit jest bardzo widoczny i często towarzyszy mu ból. Tkanka tłuszczowa jest znacznie powiększona, a skóra traci elastyczność.

  • Charakterystyka: Skóra jest szorstka, twarda i może być bolesna. Widoczne są duże, nieregularne grudki, a skóra ma wyraźnie nierówną teksturę.

Zrozumienie tych etapów pozwala na lepsze zrozumienie, jak cellulit wpływa na wygląd i zdrowie skóry, a także na wybór najbardziej odpowiednich metod leczenia i profilaktyki.

Jak Pozbyć Się Cellulitu?

Cellulit, znany również jako "skórka pomarańczowa", może być źródłem frustracji dla wielu osób. Na szczęście, istnieją różne skuteczne metody, które pomagają w jego redukcji. Oto przegląd najbardziej efektywnych sposobów:

 1. Regularna Aktywność Fizyczna

  • Ćwiczenia takie jak aerobik, bieganie, jazda na rowerze, a także ćwiczenia siłowe, mogą znacząco pomóc w zmniejszeniu cellulitu poprzez spalanie tłuszczu i poprawę krążenia.

 2. Masaże i Zabiegi Kosmetyczne

  • Masaże antycellulitowe, drenaż limfatyczny oraz różnorodne zabiegi kosmetyczne mogą poprawić krążenie w skórze i wspomóc redukcję cellulitu.

 3. Stosowanie Specjalnych Kosmetyków

  • Kremy i balsamy antycellulitowe zawierające składniki aktywne takie jak kofeina, retinol czy wyciągi z alg mogą wspomagać walkę z cellulitem.

 4. Hydroterapia i Sauny

  • Kąpiele kontrastowe, sauna i inne formy hydroterapii mogą poprawiać krążenie i wspomagać detoksykację organizmu.

 5. Zabiegi Medycyny Estetycznej

  • Technologie takie jak kriolipoliza, lipoliza, endermologia czy zabiegi laserowe są coraz częściej wykorzystywane w celu redukcji cellulitu.

aktywnosc fizyczna jako naturalny sposob na cellulit

Dieta a Cellulit

Dieta odgrywa kluczową rolę w walce z cellulitem. Zmiany żywieniowe mogą znacząco wpłynąć na wygląd skóry i ogólny stan zdrowia. Oto kilka wskazówek:

 1. Wysokie Spożycie Wody

  • Nawodnienie jest kluczowe dla utrzymania zdrowej skóry i może pomóc w redukcji cellulitu poprzez usunięcie toksyn z organizmu.

 2. Zdrowa, Zbilansowana Dieta

  • Spożywanie dużych ilości warzyw, owoców oraz błonnika pomoże w utrzymaniu zdrowej masy ciała i może zmniejszyć widoczność cellulitu.

 3. Ograniczenie Sodu i Cukru

  • Nadmiar sodu i cukru w diecie może przyczyniać się do zatrzymywania wody w organizmie i pogorszenia wyglądu cellulitu.

 4. Zdrowe Tłuszcze

  • Zastąpienie nasyconych tłuszczów zdrowszymi tłuszczami, takimi jak oliwa z oliwek, może wspomóc redukcję cellulitu.

 5. Unikanie Przetworzonej Żywności

  • Przetworzone produkty często zawierają składniki, które mogą zwiększać cellulit, takie jak nadmiar soli, cukru i tłuszczów trans.

zdrowa dieta jako naturalny sposob na cellulit

Dieta bogata w naturalne, nieprzetworzone produkty jest jednym z najważniejszych elementów w walce z cellulitem. Zdrowe nawyki żywieniowe w połączeniu z aktywnością fizyczną i odpowiednią pielęgnacją mogą znacząco poprawić wygląd skóry.

Ćwiczenia Przeciwko Cellulitowi

Ćwiczenia fizyczne mogą być kluczowym elementem w walce z cellulitem, ponieważ pomagają one spalać tłuszcz, poprawiać krążenie i zwiększać elastyczność skóry. Oto kilka zalecanych aktywności:

 1. Cardio

  • Aerobik, bieganie, szybki marsz, jazda na rowerze czy pływanie to świetne sposoby na poprawę krążenia i spalanie tłuszczu.

 2. Ćwiczenia Siłowe

  • Trening siłowy, szczególnie skupiający się na obszarach dotkniętych cellulitem, może pomóc w ujędrnieniu skóry i zbudowaniu masy mięśniowej.

 3. Joga i Pilates

  • Pomagają w rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni, co może znacząco poprawić wygląd skóry.

 4. Skakanka

  • Skakanie na skakance to doskonały sposób na poprawę krążenia i spalanie kalorii.

 5. Kombinacje Ćwiczeń

  • Zestawienie różnych form aktywności fizycznej może przynieść najlepsze efekty w redukcji cellulitu.

cwiczenia jako naturalny sposob na cellulit

Zabiegi Kosmetyczne i Medycyna Estetyczna w Walce z Cellulitem

1. Endermologia

 • Co to jest: Endermologia to nieinwazyjny zabieg masażu podciśnieniowego, który pobudza skórę i tkankę podskórną.

 • Korzyści: Poprawia krążenie krwi, przyspiesza usuwanie toksyn i nadmiaru wody z organizmu, co może prowadzić do zmniejszenia cellulitu. Dodatkowo, może wspomagać relaksację i redukcję stresu.

 • Oczekiwania: Regularne sesje endermologii mogą stopniowo wygładzać skórę, czyniąc cellulit mniej widocznym. Efekty są często zauważalne po serii zabiegów.

w trakcie zabiegu endermologii w salonie urody Health & beauty w Krakowie

2. Kriolipoliza

 • Co to jest: Kriolipoliza to metoda niechirurgiczna, polegająca na zamrażaniu komórek tłuszczowych.

 • Korzyści: Skutecznie redukuje lokalne nagromadzenie tłuszczu, które często towarzyszy cellulitowi. Proces ten prowadzi do naturalnego rozpadu komórek tłuszczowych.

 • Oczekiwania: Efekty są widoczne po kilku tygodniach od zabiegu, gdy organizm naturalnie usuwa uszkodzone komórki tłuszczowe.

kriolipoliza cooltech w krakowie

3. Onda - Mikrofale do Redukcji Tkanki Tłuszczowej i Cellulitu

 • Co to jest: Onda to zaawansowana technologia wykorzystująca mikrofale do walki z cellulitem i redukcji tkanki tłuszczowej.

 • Korzyści: Mikrofale skutecznie docierają do głębokich warstw skóry, rozbijając komórki tłuszczowe i stymulując produkcję kolagenu, co prowadzi do ujędrnienia skóry.

 • Oczekiwania: Procedura jest bezbolesna, a efekty mogą być widoczne już po pierwszych zabiegach. Skóra staje się gładsza i bardziej napięta.

zabieg onda w krakowie

4. Lipoliza Iniekcyjna

 • Co to jest: Lipoliza iniekcyjna polega na wstrzykiwaniu substancji, które rozkładają komórki tłuszczowe w określonych obszarach.

 • Korzyści: Pomaga w redukcji lokalnych nagromadzeń tłuszczu, co przyczynia się do zmniejszenia cellulitu.

 • Oczekiwania: Zabieg wymaga kilku sesji dla pełnych efektów. Rezultaty są stopniowe, ale długotrwałe, szczególnie przy utrzymaniu zdrowego stylu życia.

lipoliza iniekcyjna w salonie kosmetycznym w krakowie

5. Karboksyterapia

 • Co to jest: Karboksyterapia to zabieg polegający na podskórnym wstrzykiwaniu dwutlenku węgla.

 • Korzyści: Poprawia krążenie, dotlenia skórę i stymuluje produkcję kolagenu. Może znacząco poprawić teksturę skóry i zmniejszyć widoczność cellulitu.

 • Oczekiwania: Pacjenci często doświadczają poprawy wyglądu i struktury skóry. Zabieg może być bolesny, a pełne efekty widoczne są po serii.

Każdy z tych zabiegów ma swoje unikalne zalety i może być odpowiedni dla różnych potrzeb oraz rodzajów cellulitu. Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, aby wybrać najlepszą opcję dostosowaną do indywidualnych oczekiwań i stanu skóry.

sprzęto do karboksyterapii

Jak Utrzymać Efekty Walki z Cellulitem?

Konsekwencja w Pielęgnacji

 • Regularność: Utrzymywanie efektów wymaga regularnego stosowania odpowiednich kremów antycellulitowych i masażu. To nie tylko działa prewencyjnie, ale także podtrzymuje poprawę stanu skóry.

 • Hydratacja: Nawilżanie skóry jest kluczowe. Dobrze nawilżona skóra jest bardziej elastyczna i mniej podatna na cellulit.

Zdrowy Styl Życia

 • Zbilansowana dieta: Utrzymuj dietę bogatą w świeże owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty oraz zdrowe tłuszcze. Unikaj przetworzonych pokarmów, nadmiaru cukru i soli.

 • Regularna aktywność fizyczna: Ćwiczenia, zwłaszcza te poprawiające krążenie i wzmacniające mięśnie, są niezbędne w utrzymaniu efektów. Jogging, jazda na rowerze, pływanie, czy pilates to świetne opcje.

Utrzymanie Zdrowej Masy Ciała

 • Unikanie gwałtownych zmian wagi: Stabilna masa ciała pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji. Gwałtowne przybranie na wadze lub utrata kilogramów może pogorszyć stan skóry i przyczynić się do powrotu cellulitu.

Regularne Wizyty u Specjalistów

 • Kontynuacja zabiegów: Regularne wizyty u kosmetologa lub dermatologa mogą pomóc w utrzymaniu efektów i zapobieganiu powrotowi cellulitu. Specjalista może również dostosować plan pielęgnacji do zmieniających się potrzeb skóry.

Zdrowe Nawyki

 • Unikanie szkodliwych nawyków: Palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu mogą pogarszać stan skóry, dlatego ich unikanie jest kluczowe w utrzymaniu dobrego wyglądu skóry.

Pamiętaj, że każdy typ skóry i organizm są inne, dlatego ważne jest, aby dostosować powyższe porady do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości. Utrzymanie efektów walki z cellulitem to proces długotrwały, wymagający konsekwencji i cierpliwości.

Przypadki, Gdy Warto Skonsultować Się ze Specjalistą

Zaawansowany Stopień Cellulitu

 • Widoczne, głębokie zmiany skórne: Gdy cellulit jest bardzo zaawansowany, z wyraźnymi i głębokimi nierównościami, profesjonalna pomoc może być niezbędna do efektywnego leczenia.

 • Ból i dyskomfort: Jeśli cellulit powoduje ból lub znaczący dyskomfort, konieczne może być skonsultowanie się ze specjalistą.

konsultacja kosmetologiczna w salonie kosmetycznym health & beauty w krakowie

Nieskuteczność Domowych Metod

 • Brak poprawy po stosowaniu domowych metod: Jeśli mimo stosowania różnych metod domowych (dieta, ćwiczenia, kosmetyki) cellulit nie ulega poprawie, warto poszukać profesjonalnej porady.

 • Powrót cellulitu: W sytuacji, gdy cellulit powraca mimo wcześniejszych wysiłków i zabiegów, specjalista może pomóc zidentyfikować przyczyny i zaproponować skuteczniejsze metody leczenia.

Zdrowotne Przyczyny Cellulitu

 • Problemy z krążeniem: Cellulit może być związany z problemami krążeniowymi. Specjalista pomoże ocenić, czy stan skóry jest związany z innymi problemami zdrowotnymi.

 • Zaburzenia hormonalne: Zaburzenia hormonalne mogą przyczyniać się do powstawania cellulitu. Endokrynolog lub ginekolog mogą zaoferować pomoc w ustabilizowaniu poziomu hormonów.

Konieczność Zastosowania Zabiegów Profesjonalnych

 • Zabiegi specjalistyczne: W przypadkach, gdy konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych metod, takich jak endermologia, kriolipoliza czy mezoterapia, konieczna jest wizyta w klinice medycyny estetycznej.

 • Ocena efektywności zabiegów: Specjalista może ocenić skuteczność dotychczasowych zabiegów i zaproponować dostosowane do indywidualnych potrzeb metody leczenia.

Pamiętaj, że zdrowie i kondycja skóry są ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Profesjonalna porada może okazać się kluczowa w skutecznej i bezpiecznej walce z cellulitem.

Podsumowanie

W naszym kompleksowym przewodniku o cellulicie, dokładnie przeanalizowaliśmy każdy aspekt tego powszechnego problemu skórnego. Od podstawowych definicji, przez przyczyny powstawania, aż po efektywne metody walki z nim, mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wszelkie wątpliwości i dostarczyć cenne wskazówki.

Kluczem do sukcesu jest holistyczne podejście, które obejmuje zmiany w diecie, regularne ćwiczenia, a także wykorzystanie nowoczesnych technologii dostępnych w salonach kosmetycznych.

Jeśli cellulit nadal pozostaje dla Ciebie wyzwaniem, pamiętaj, że nie jesteś w tym sam/a. Salon piękności Health & Beauty w Krakowie oferuje szeroką gamę zabiegów antycellulitowych, w tym endermologię, kriolipolizę, Onda, lipolizę iniekcyjną oraz karboksyterapię. Nasz zespół specjalistów jest gotowy dostosować odpowiedni plan leczenia do Twoich indywidualnych potrzeb, pomagając Ci osiągnąć pożądane efekty i poprawić kondycję Twojej skóry.

zjęcie od pasa w górę właścicielki salonu kosmetycznego Health and beauty w Krakowie Kamili Pieczyrak

Kamila Pieczyrak

Kosmetolog / Podolog

Jako magister kosmetologii z 8-letnim doświadczeniem i ukończonymi studiami podyplomowymi z podologii, stawiam przede wszystkim na bezpieczeństwo i jakość świadczonych zabiegów. Moje głębokie zaangażowanie w branżę kosmetyczną i podologiczną przejawia się w ciągłym doskonaleniu umiejętności oraz dbałości o indywidualne podejście do każdego klienta.

Powrót na bloga